Skip to content Skip to search
My Norwich

Norfolk County Council election results - 6 May 2021

On Thursday 6 May residents went to the polls to elect a new county councillor in each of the 13 divisions in the Norwich boundary.

The Sewell election was postponed due to the death of one of the candidates and has been rearranged for 17 June 2021. 

Norwich division results for the Norfolk County Council elections are listed below.

Go to the Norfolk County Council website for a full picture of results across the county and previous results from the election in 2017.

Bowthorpe Division

Candidate name Political party Votes Elected
Ashman Roy The Conservative Party 756  
Bennett Sean Timothy Liberal Democrat Focus Team 144  
Sands Mike Labour Party 1419 X
Watson Jonathan Independent 292  

Catton Grove Division

Candidate name Political party Votes Elected
Lubbock Nigel Clifford Liberal Democrat Focus Team 105  
Morphew Steve Labour Party 1321 X
Park Tony Arthur The Green Party 300  
Potter Richard Edward The Conservative Party 922  

Crome Division

Candidate name Political party Votes Elected
Birmingham Alison Barbara Labour Party 1073 X
Emsell Jonathan James The Conservative Party 967  
Ford Judith Marianne The Green Party 242  
Scrivens Victor Keith Liberal Democrat Focus Team 90  

Eaton Division

Candidate name Political party Votes Elected
Prinsley Peter Richard Labour Party 1172  
Saunders Jane Isobel The Green Party 395  
Ward John Clarke The Conservative Party 967  
Watkins Brian Liberal Democrat Focus Team 1640 X

Lakenham Division

Candidate name Political party Votes Elected
Betts Helen Louise The Conservative Party 818  
Hubble Penelope Anifer Mab Liberal Democrat Focus Team 329  
Jones Brenda Lesley Labour and Co-operative Party 1453 X

Mancroft Division

Candidate name Political party Votes Elected
Douglas Danny Labour and Co-operative Party 1165  
Harvey Craig Daniel James The Conservative Party 521  
Osborn Jamie The Green Party 1819 X

Mile Cross Division

Candidate name Political party Votes Elected
Bailey Stephen Mark The Conservative Party 611  
Dowson Fiona The Green Party 373  
Holland Susan Inwards Liberal Democrat Focus Team 107  
Rumsby Chrissie Labour and Co-operative Party 1084 X

Nelson Division

Candidate name Political party Votes Elected
Gwynn Iain Michael Morgan The Conservative Party 332  
Neale Paul Vincent The Green Party 1945 X
Sykes Caroline Labour Party 1765  

Thorpe Hamlet Division

Candidate name Political party Votes Elected
Gillespie Jonathan Richard The Conservative Party 801  
Price Ben The Green Party 1654 X
Stewart Cavan Conan Labour Party 1427  

Town Close Division

Candidate name Political party Votes Elected
Buttinger Willem Odo The Green Party 721  
Chacksfield Mary Josephine The Conservative Party 876  
Corlett Emma Clare Labour Party 2191 X
Hardman Neil Robert Liberal Democrat Focus Team 276  

University Division

Candidate name Political party Votes Elected
Greenaway John Robert The Green Party 419  
Lynn Henry James Charles The Conservative Party 377  
Reilly Matthew James Labour Party 980 X
Sayer Huw Liberal Democrat Focus Team 118  

Wensum Division

Candidate name Political party Votes Elected
Belton Teresa Laura The Green Party 559  
Dean Gordon Richard Liberal Democrat Focus Team 107  
King David The Conservative Party 614  
Webb Maxine Labour Party 1394 X

Election notices

Election notices for 6 May 2021